Quantcast
Channel: MSD
Viewing all articles
Browse latest Browse all 11

Klinikai kutatás képzési lehetőségek

$
0
0

Azok számára, akik a klinikai kutatás területén szeretnének elhelyezkedni, elengedhetetlen a megfelelő képzettség. Az ICH-GCP irányelveinek ismerete mellett fontos tisztában lenni többek között egy klinikai vizsgálat menetével, a helyes dokumentumkezeléssel, valamint az alkalmazott rendszerek használatával. Nélkülözhetetlen az angol nyelvtudás, valamint a számítógép felhasználói szintű ismerete.

A magyarországi egyetemek közül a Szegedi Tudományegyetem Gyógyszerésztudományi Karán, a Pécsi Tudományegyetem Gyógyszerésztudományi Karán, valamint a Miskolci Egyetem Egészségtudományi Karán indulnak szakirányú továbbképzések az érdeklődők számára.

A Szegedi Tudományegyetem három képzést indít minden évben:

  • Klinikai vizsgálati koordinátor
  • Klinikai kutatási munkatárs
  • Klinikai kutatási menedzser

A Pécsi Tudományegyetem egy képzést:

  • Klinikai kutatási menedzser

A Miskolci Egyetem pedig egy képzést:

  • Klinikai kutatási munkatárs

Mindegyik szakirányú továbbképzés két féléves, levelező munkarendben és önköltséges formában indul1,2,3. A felvétel feltétele az orvos- vagy egészségtudományi területen, természettudományi alapképzési szakon szerzett oklevél, vagy az ezektől eltérő, legalább alapképzésben szerzett olyan oklevél, amit az intézmény kreditátviteli bizottsága elfogad2,3,4. Fontos megjegyezni, hogy a klinikai kutatási menedzser szakra történő jelentkezés esetén feltétel még a legalább egy éves gyakorlati munka igazolása a humán klinikai vizsgálatok területén2,3.

Magyarországon akkreditált felnőttképző intézményként az Info-tréning Bt. indít klinikai kutatási monitor képzést. A tananyag elsajátításához a tantermi órák kiegészítéseként nagy mennyiségű online tartalom is rendelkezésre áll, valamint a képzés végén a hallgatóknak lehetőségük nyílik on-site gyakorlaton is részt venni5. A felvételhez bármely egyetemi diploma vagy egészségügyi irányultságú főiskolai diploma szükséges5. A tanfolyam az OFTEX és GYOFTEX rendszerben is elérhető és elvégzésével 50 továbbképzési pont szerezhető5.

A személyes jelenlétet igénylő képzések mellett számos online elérhető tananyag is segítheti a felkészülést klinikai kutatásban való elhelyezkedésre. A tapasztalt kollegák is találhatnak hasznos tartalmakat, melyek segítségével elmélyíthetik a már meglévő tudásukat vagy akár egy új területet is felfedezhetnek. Mindezt az online képzések által nyújtott rugalmas időbeosztással.

A hazai munkáltatók körében egyre népszerűbb a VIARES online platformja, ahol a jelentkezők 15 féle kurzus közül választhatnak képzettségi szintüknek megfelelően. A koordinátori, monitori és projekt menedzseri kurzusokon felül a GCP-ben történt változásokról és az onkológiai vizsgálatok monitorozásáról szóló tanfolyamokon is részt vehetünk6. Képzéseiket a CRO vállalatok világszerte elismerik6.

Kurzusok széles tárházát kínálja ezen felül az ACRP weboldala, ahol tananyagokon túl a tapasztalt koordinátor, monitor, projekt menedzser és vizsgálatvezető kollegáknak lehetősége van ACRP minősítést is szereznie7. A minősítés megszerzésének feltétele a 3000 óra igazolt munkatapasztalat megléte vagy az 1500 óra igazolt munkatapasztalat mellett egy ACRP által elismert klinikai kutatási képzés elvégzése7. Ezen feltételek teljesülése esetén férhetünk hozzá az akár online kitölthető tesztvizsgához, melynek sikeres teljesítése után kapjuk meg a munkakörünknek megfelelő minősítést7.

A sokak számára jól ismert Coursera, valamint az Udemy felületén is több 100 klinikai kutatáshoz kapcsolódó tananyag között válogathatunk. Az egészen kezdőknek szóló kurzusoktól a haladó tanfolyamokig; a helyes dokumentumkezelésről, a pénzügyi vonatkozásokról és akár a statisztikai analízisekről is találhatunk pár 10 perces vagy akár több 10 órás kurzusokat8,9.

Legyen a cél akár az új ismeretek megszerzése vagy a már meglévők felfrissítése, a fenti információk birtokában mindenki megtalálhatja az igényeihez leginkább illő képzést.

Megjegyzés: A fenti képzőhelyekkel nem vagyunk kapcsolatban, a tananyagok tartalmáért és a minősítésekért nem felelünk.


  1. https://www.felvi.hu/felveteli/szakiranyu_tovabbkepzesek/!IntezmenyiOldalak/szakiranyu.php?smeg_id=1068 [Viewed on 12Jul2024]
  2. https://www.pharm.u-szeged.hu/oktatas/kepzesek/szakiranyu-tovabbkepzesi [Viewed on 12Jul2024]
  3. https://gytk.pte.hu/hu/menupont/10846 [Viewed on 08Aug2024]
  4. http://ek.uni-miskolc.hu/?page_id=374 [Viewed on 12Jul2024]
  5. https://pharma-training.hu/monitor-cra-kepzes [Viewed on 12Jul2024]
  6. https://viares.com/ [Viewed on 12Jul2024]
  7. https://acrpnet.org/ [Viewed on 15Jul2024]
  8. https://www.coursera.org/ [Viewed on 15Jul2024]
  9. https://www.udemy.com/ [Viewed on 15Jul2024]

A cikket összeállította:

Kovács Virág

HU-NON-01263
Lezárás dátuma: 2024. 08.15.

The post Klinikai kutatás képzési lehetőségek appeared first on MSD.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 11

Trending Articles